منو اصلی
  • شهادت امام هادی علیه السلام تسلیت
    شهادت امام هادی علیه السلام تسلیت

  • چهل سالگی انقلاب
    .

اوقات شرعی
ساعت
جمعه ٠٩ آبان ١٣٩٩
اخبار > پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله از بیان مقام معظم رهبری
 


  چاپ        ارسال به دوست

پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله از بیان مقام معظم رهبری

یک شخصیت عظیم، با ظرفیت بی نهایت و با خلق و رفتار و کردار بی نظیر، در صدر سلسله انبیا و اولیا قرار گرفته است و ما مسلمانان موظف شده ایم که به آن بزرگوار اقتدا کنیم

 

1. لزوم اقتدای مسلمانان به پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله

رهبر معظم انقلاب دربار ه ی شخصیت والای پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله و لزوم اقتدای مسلمانان به ایشان می فرمایند: پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله جدای از خصوصیات معنوی و نورانیت و اتصال به غیب و مراتب و درجاتی که حتی امثال بنده هم از فهمیدن آن ها قاصر هستیم. از لحاظ شخصیت انسانی و بشری، یک انسان فوق العاده، طراز اول و بی نظیر است.

یک شخصیت عظیم، با ظرفیت بی نهایت و با خلق و رفتار و کردار بی نظیر، در صدر سلسله انبیا و اولیا قرار گرفته است و ما مسلمانان موظف شده ایم که به آن بزرگوار اقتدا کنیم چرا که فرمود «لکم فی رسول الله اسوة حسنة».(1) ما باید به پیامب اقتدا و تأسی کنیم نه فقط در خواندن چند رکعت نماز بلکه در رفتار، گفتار، معاشرت و معامله مان هم باید به او اقتدا کنیم، پس باید او را بشناسیم.

از بررسی سخنان حکیمانه ی مقام معظم رهبری، می توان به دغدغه ایشان در زمینه فاصله گرفتن مسلمانان از پیروی محض از پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله پی برد تا آنجا که ایشان این اقتدا و تأسی را در همه ی شئون زندگی، لازم می دانند . 

2. لزوم تبیین ابعاد شخصیت والای پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله از سوی گویندگان و نویسندگان

مقام معظم رهبری همواره به بررسی هر چه بیشتر زندگانی پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله توصیه فرموده اند و آن چه را که تاکنون در این باره انجام شده است، ناقص می دانند. ایشان در این زمینه می - فرمایند: ذکر نام مقدس پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله و شرح گوشه هایی از زندگی آن بزرگوار انصافاً کم است و چهره ی نورانی آن درة التاج آفرینش و آن گوهر یگانه ی عالم وجود برای بسیاری از افراد آن چنان که شایسته است، روشن نیست. به تاریخ زندگی، نه اخلاق و رفتار فردی و سیاسی آن بزرگوار، تمام خصوصیات مثبت یک انسان والا در او جمع بود و واقعاً ساعت ها وقت لازم است که انسان درباره ی خصوصیات اخلاقی پیامبر حرف بزند.

3.
لزوم تبیین اخلاق شخصی پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله و تبعیت علمی مسلمانان از آن

مقام معظم رهبری بارها گوشه هایی از اخلاق شخصی پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله را بر شمرده اند و مسلمانان را به تأسی و اقتدا به این اخلاق پیامبرانه دعوت فرموده اند. برخی از جوانب اخلاقی مورد نظر مقام معظم رهبری عبارتند از :

 

الف – امانتداری

مقام معظم رهبری در این زمینه می فرمایند:

امین بودن و امانتداری او آن چنان بود که در دوران جاهلیت او را به امین نام گذاری کرده بودند و مردم هر امانتی که برایش خیلی اهمیت قایل بودند، دست او می سپرند و خاطر جمع بودند که این امانت به آن ها سالم برخواهد گشت. حتی بعد از آن که دعوت اسلام شروع شد و آتش دشمنی با قریش بالا گرفت، در همان احوال هم باز همان دشمن ها اگر می خواستند چیزی را در جایی به امانت بگذارند، می آمدند و به پیامبر اعظمصلی الله علیه وآله می دادند.

 

ب – بردباری

از دیدگاه مقام معظم رهبری،